Skip to content

Mamadou & Sama Yoon

Mamadou & Sama Yoon powstał w 2014 roku z inicjatywy senegalskiego artysty Mamadou Dioufa oraz saksofonisty Grzegorza Rytki. Skład formacji uzupełnili Patrycja Napierała, Ania Patynek, Michał Marecki i Paweł Mazurczak (muzycy grający na co dzień w znanych, warszawskich zespołach, takich jak T.Love, Kapela ze Wsi Warszawa czy Kayah & Transoriental Orchestra).
Teksty piosenek są głównie w języku wolof (ojczystym języku Mamadou Dioufa). Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.

Sama Yoon (czytaj „sama jon”) znaczy w języku wolof „moja droga”, „mój wybór”. Droga muzyczna, którą obrali członkowie zespołu, prowadzi przez word music, afrobeat, ethno, reggae itp.
Premiera pierwszego albumu zespołu zatytułowanego „Umbada” odbyła się  8 kwietnia 2016 roku. Wydawcą płyty jest firma Dom Wydawniczy FOR TUNE. W nagraniach gościnnie udział wzięli: Pablopavo, Buba Kuyateh, Pako Sarr oraz Łukasz Hodor, Piotr Korzeniowski, Marcin Rumiński i Janusz Tytman.

Skład zespołu

Mamadou Diouf - profil

Mamadou Diouf

Animator kultury, prezenter radiowy i muzyk z Senegalu. W 1993 nagrał z Orkiestrą Kiniora (Włodzimierz Kiniorski, Radek Nowakowski) album African snow (MC 1993, CD 2000). Teksty autorstwa Mamadou i muzyka Kiniora powstały zimą 93′ w teatrze Witkacego w Zakopanem. Jako wokalista współpracował w połowie lat 90′ z VooVoo i TamTam Project, z którymi nagrał kilka płyt. W duecie z Pako Sarrem napisał muzykę do programu TVP Polonia „Boso przez świat – odcinek Afryka” w roku 2007.
Od 30 lat związany z Warszawą. Jest założycielem Fundacji Afryka Inaczej. W latach 2012 -2015 członek w Społecznej Radzie Kultury przy Prezydencie Miasta Warszawy.

Patrycja Napierała

Perkusjonistka związana z wykonawcami polskiej sceny Etno. Przez blisko dwie dekady współpracowała również z zespołami związanymi ze sceną World, pop, muzyką klasyczną, współczesną, popularną, ilustracyjną itp. Na stałe współpracuje z wiedeńskim studiem nagraniowym EuroAcoustics jako muzyk sesyjny. Udziela się również jako muzyk w teatrach warszawskich: Teatr Dramatyczny, Ateneum, grając m.in. w spektaklu „Młody Stalin”, „Sen Nocy letniej”, Kabaret na Koniec Świata. Od końca 2011 roku jest  oficjalną endorserką bodhranów Roberta Forknera, jako jedyna kobieta i jeden z dwóch bodhranistów nie-irlandzkiego pochodzenia, posiadających własną linie z sygnaturą. Od 2015 roku jest oficjalną endorserką  polskiej firmy AW Cajon, produkującej cajony. Patrycja świetnie sprawdza się jako pedagog – prowadzi indywidualne oraz grupowe warsztaty bębniarskie dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Obecnie koncertuje z Sama Yoon, Shannon, Same Suki, PompaDur, Kayah & Transoriental Orchestra.

Anna Patynek

Perkusjonistka i wokalistka. Zadebiutowała w Orkiestrze “Na zdrowie” Jacka Kleyffa w 86 roku jako chórzystka grajaca na congach i djembe. Współtworzyła pierwsze grupy perkusyjne w Polsce jako jedyna kobieta grająca zawodowo na bębnach. Wiedziona pasją pojechała uczyć się rytmu w Senegalu i Gwinei. Od około 1999 r. wystąpiła z wieloma uznanymi artystami i zespołami w kraju i za granicą, reprezentującymi różne gatunki muzyczne, od folku, reggae, jazzu,elektro po muzykę popową i medytacyjną. Byli to min. Maryla Rodowicz, Voo Voo, Kasa ,Justyna Steczkowska, Trebunie Tutki, Marek Biliński, Krzysztof Ścierański, Brygada Kryzys, Calle Sol. W roku 2000 koncertowała ze Zbyszkiem Hołdysem. Od 2001-2010 grała na stałe z Budką Suflera. W 2007 gościnnie z zespołem Hej nagrała płytę “Hej Unplugged”. Ponadto akompaniowała na instrumentach perkusyjnych do programów: “Taniec z Gwiazdami”, “The Voice of Poland”, “X-Factor”. Współtworzyła muzykę do musicalu “Piotruś Pan” – J.Józefowicza, spektakli Teatru Akt i Scena 96.
Obecnie koncertuje z Sama Yoon, Ritmodelią, The Relievers i Jackiem Kleyffem.

Michał Marecki

Klawiszowiec, producent, kompozytor. W młodości chciał zbudować syntezator. Uczęszczał do ogniska muzycznego oraz do szkoły muzycznej II-ego stopnia na ul. Miodowej w Warszawie w klasie fortepianu. W wieku 15 lat wraz z kolegami z osiedla założył swój pierwszy zespół. Przez 6 tygodni pracował w Monachium, aby zarobić na pierwszy profesjonalny „parapet“ (ma go do dzisiaj). Posiada niezłą kolekcje starych instrumentów. Uwielbia góry i spływy kajakowe. Współpracował z Fiolką Najdenowicz, Marcinem Rozynkiem, Leszkiem Biolikiem, Panem Profeską, Sidneyem Polakiem, zespołem The Car is on Fire, Negatyw, Misią FF, Pezetem.
Członek zespołu T.Love, Mamadou and Sama Yoon. We wrześniu 2012 wraz z Anią Ołdak wyprodukowali oraz nagrali swoją debiutancką płytę.

Paweł Mazurczak

Kontrabas elektryczny, śpiew. Występował i koncertował z Tadeuszem Nalepą, Korą Jackowską (Kora Ola Ola!), zespołem Trebunie Tutki, Włodzimierzem Kiniorskim, Leroyem. Obecnie związany z Kapelą ze wsi Warszawa, Rei Ceballo y Calle soi, Sidneyem Polakiem.

Grzegorz Rytka

Saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, melodyka, śpiew. Od wielu lat na stałe współpracuje z zespołami DAAB, Szfagierkolaska, Pan Profeska. Jako muzyk sesyjny nagrał płyty i koncertował z grupami Kryzys, T-Love, Dżem, Elektryczne Gitary, Vavamuffin. Producent płyty Mammdou & Sama Yoon.

Back to top